Filtre Nozul ve Difüzörleri

Türkiye Temsilciliğini yürüttüğümüz Alman KSH GmbH firması ürün
paletinde, çelik (kum/antrasit/aktif karbon/iyon değiştirici reçine
sistemleri için) ya da beton (hızlı kum filtreleri için) tüm filtre ve drenaj
sistemlerinde kullanılabilecek...

Anasayfa > Ürün ve Teknolojiler > Filtre Nozul ve Difüzörleri

Türkiye Temsilciliğini yürüttüğümüz Alman KSH GmbH firması ürün paletinde, çelik (kum/antrasit/aktif karbon/iyon değiştirici reçine sistemleri için) ya da beton (hızlı kum filtreleri için) tüm filtre ve drenaj sistemlerinde kullanılabilecek, her türlü ihtiyaca cevap veren yüzlerce tip nozul yer almaktadır. Filtre nozulları ve drenaj sistemleri kullanım amacına uygun olarak PP, PP GV 30 S, PVDF, ABS, PVC ve PPO gibi malzemelerden üretilmektedir.

KSH nozulları, sıfır toleranslı eşit yarık aralıkları (0,2 ila 5 mm arasında), ileri üretim teknolojisi sonucu elde edilen pürüzsüz yüzeyleri ve patentli özel yapıları sayesinde çok yönlü avantajlar sağlanmaktadır:

  • Sıvıların filtre içinde homojen dağılımı (kanallaşmanın engellenmesi)

  • Minimum basınç kaybı

  • Maksimum filtrasyon hızı

  • Geri yıkama verimlerinin optimizasyonu

  • Filtre geri yıkamalarında filtre malzemesi kaçağının önlenmesi

  • Yüksek fiziksel/kimya dayanıklılık sayesinde minimum bakım/yenileme maliyetleri

Gıda Kalitesinde Nozullar:

KSH nozulları; asit, kostik, amonyak, formaldehit, ozon, v.b. içeren sıvılarda ve yukarıda belirtilen malzemelere bağlı olarak sıcak sularda max. 135 °C sıcaklığa kadar başarıyla kullanılmaktadır.

KSH filtre nozullarının “Gıda Kalitesi”nde olduğu Hygiene-Institut tarafından test edilmiş ve belgelendirilmiştir.

KSH filtre nozulları DIN EN ISO 9001:2008 Kalite Sertifikası’na sahiptir.

Açık Filtreler:

Atmosfere açık kum filtrelerinde beton plakanın üzerine yerleştirilen filtre nozul sistemleri.

Nozul tipi, yarık aralıkları, nozulun hammaddesi, plaka kalınlığına bağlı olarak nozul boyun uzunluğunun hesaplanması ve birim alana yerleştirilmesi gereken nozul sayısının doğru belirlenmesi, filtre verimliliğini maksimuma çıkarmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bazılarıdır.

Yanlış seçilen nozullarda yarıkların tıkanması durumunda filtrasyon hızı düşer. Gereğinden kısa ya da uzun nozul boyunlarının kullanılması durumunda ise boynun alt kısmındaki hava yarıkları ve delikleri, hava yatağı sınırlarının dışında kalır ve geri yıkama her noktada eşit olmaz. Bu da geri yıkama verimini olumsuz etkiler. Doğru seçilmiş nozulların kullanıldığı filtrelerde ise yukarıda belirtilen sorunların yanı sıra kum filtrelerinin her sene revizyonu, gereksiz pompa ve elektrik sarfiyatı ve ek masraflara gerek kalmamaktadır. Nozul seçimi ile birlikte, beton plakanın pürüzsüz ve düz olması da önemlidir.

Basınçlı Filtreler:

Reçine, kum veya aktif karbon filtrelerinde sac, ebonit kaplama ya da paslanmaz çelik plakalar (aynalar) üzerine yerleştirilerek kullanılan filtre nozulları ve difüzör sistemleri.

Filtreye beslenen suyun filtre yatağına homojen dağılmaması durumunda kanallaşmalar meydana gelir. Bunun sonucunda, kum filtreleri çıkış suyu kalitesinde belirgin bir düşme görülür. İyon değiştirici reçine kolonlarında ise, suyun bir kısmının iyon değişimi işlemi gerçekleşmeksizin filtre dışına çıkması sonucunda, istenen çıkış suyu parametrelerinde kötüleşme gözlenir.

Aynı şekilde,iyon değiştirici reçinelerde rejenerantın filtre yatağına dağılımı için filtre nozulları çok önemlidir. Filtre yatağında kanallaşma meydana gelmişse veya rejenerantın yatağa homojen dağılımı sağlanamamışsa, söz konusu reçineden istenen verimin/kapasitenin alınmasında sorunlar yaşanır.

Nozul sayısı ve filtre plakası üzerinde dağılımı kadar nozulun tipinin de uygun olarak seçilmesi çok önemli bir noktadır. Bir nozulun eşit yarık aralıklı olması ile tıkanma veya kaçaklar, basınç kayıpları, tabakalaşma ve kanallaşma engellenmiş olur. Doğru nozul tipi ve sayısının belirlenmesi basınç ve verimliliği artırır, maliyeti düşürür. Rastgele kullanılan nozullar geri yıkama sırasında artan debi ile deforme olur, çatlar, hatta yerinden çıkar. Bu arada litrelerce filtre malzemesi kaçar ya da nozullar tıkanarak filtrasyon verimini düşürür.